Pomstil som sa železniciam

Autor: Ľubo Kačalka | 25.3.2009 o 16:26 | Karma článku: 7,04 | Prečítané:  1308x

Pomstil som železniciam. Za všetky roky meškania, v zime zamrznutých a v lete prehriatych vagónov, špinavých toaliet, preľudnených súprav a ...  Určite by som ešte mohol pokračovať. Uznávam, že forma protestu prišla dosť nečakane a zodpovedne môžem povedať, že bez zjavného úmyslu.

 Ľubo Kačalka

Cestoval som z Banskej Bystrice do Košíc s prestupom vo Vrútkach. Z turčianskeho mestečka poznám akurát tak budovu železničnej stanice. Už som totiž naučený - vystúpim, prebehnem kam väčšina, keďže značenie nie je ideálne a prestupujem na rýchlik. Všetko za pár minút. Tak sa to stalo aj naposledy - vystúpil som vo Vrútkach a poďho na prvý rýchlik. Ibaže mi akosi nedošlo, že spoj z Banskej Bystrice meškal a vytúžený rýchlik ho nečakal.

Namiesto do Košíc som tak dosť naivne vhupol do rýchlika smerujúceho z Košíc do Bratislavy. Na moju obranu dodám, že hlásenie nie je veľmi zrozumiteľné a vozeň, do ktorého som nastupoval, mal označenie BA-KE a späť. Omyl som si uvedomil, až keď som z okna uvidel tehlovočervenú budovu žilinskej stanice. V rýchlosti - do jednej ruky jedna taška, do druhej zapnutý notebook a ešte aj fľašu s vodou a noviny. Po vystúpení som si uvedomil, že som bol vlastne čierny pasažier, veď som išiel na trase, na ktorú som nemal zakúpený lístok. Čestne sa priznávam, že som železnice poškodil o niekoľko eur. Takže to bola moja pomsta.

Ibaže... Začal som vyrátavať:

  • Meškania vlakov - nie raz som prežil predĺženie 4-hodinovej cesty o ďalšie dve, raz dokonca o neuveriteľných 5.
  • Komická bola aj situácia v čase niekoľkomesačnej výluky, keď mi pracovníčka za okienkom povedala, že sa mi neoplatí kupovať lístok, pretože rýchlik na prestup aj tak nestihneme. Osobák totiž mešká pravidelne. Muselo o tom vedieť aj vedenie železníc a nič...
  • V živej pamäti mám aj príplatok na IC zarátaný dvakrát: v cene lístka aj v cene miestenky.
  • O situácii, keď pani za okienkom vravela, že meškanie nespôsili oni (Železničná spoločnosť), ale ŽSR.
  • Absolvoval som aj behanie navyše, keď mi pri vydávaní študentského preukazu neuznali pečiatku vysokej školy - lebo bola nečitateľná a paradoxne neskôr mi vydali preukaz s rovnako nečitateľnou pečiatkou samotné železnice.
  • Zažil som dvojité čakanie v rade na lístky, pretože som sa nepostavil do okienka, kde vydávajú aj miestenky a rovnako dlhé rady pretože padol softvér na rýchle odbavovanie cestujúcich.
  • Počul som sprievodkyňu, ktorá sa snažila izraelskému turistovi vysvetliť, že hoci má lístok na IC (drahší) je vlastne čierny pasažier, pretože nemá lacnejší lístok na rýchlik, v ktorom práve sedí.

Podčiarknuté mi to vychádza, že som možno drobnú bitku vyhral, ale do dôsledkov premyslený kolos dopravcu ma facká, kde môže. A tých pár eur ma mrzí čim ďalej, tým menej. Nevravím, že nič horšie na dopravu ako železnice nepoznám. Práve naopak, veď autobusy meškajú aj viac a rozhodne sa navzájom nečakajú. Vo vlaku sa môžem ešte poprechádzať a na konci chodby ma navyše čaká vytúžená a nenahraditeľná miestnôstka. No a čo, že nie práve čistá... Rozhodujúce je, že je. To je zrejme aj reklamačná stratégia železníc. A tak sa môžem spolu s ďalšími nespokojnými cestujúcimi na všetko jednoducho...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?