Pomstil som sa železniciam

Autor: Ľubo Kačalka | 25.3.2009 o 16:26 | Karma článku: 7,04 | Prečítané:  1319x

Pomstil som železniciam. Za všetky roky meškania, v zime zamrznutých a v lete prehriatych vagónov, špinavých toaliet, preľudnených súprav a ...  Určite by som ešte mohol pokračovať. Uznávam, že forma protestu prišla dosť nečakane a zodpovedne môžem povedať, že bez zjavného úmyslu.

 Ľubo Kačalka

Cestoval som z Banskej Bystrice do Košíc s prestupom vo Vrútkach. Z turčianskeho mestečka poznám akurát tak budovu železničnej stanice. Už som totiž naučený - vystúpim, prebehnem kam väčšina, keďže značenie nie je ideálne a prestupujem na rýchlik. Všetko za pár minút. Tak sa to stalo aj naposledy - vystúpil som vo Vrútkach a poďho na prvý rýchlik. Ibaže mi akosi nedošlo, že spoj z Banskej Bystrice meškal a vytúžený rýchlik ho nečakal.

Namiesto do Košíc som tak dosť naivne vhupol do rýchlika smerujúceho z Košíc do Bratislavy. Na moju obranu dodám, že hlásenie nie je veľmi zrozumiteľné a vozeň, do ktorého som nastupoval, mal označenie BA-KE a späť. Omyl som si uvedomil, až keď som z okna uvidel tehlovočervenú budovu žilinskej stanice. V rýchlosti - do jednej ruky jedna taška, do druhej zapnutý notebook a ešte aj fľašu s vodou a noviny. Po vystúpení som si uvedomil, že som bol vlastne čierny pasažier, veď som išiel na trase, na ktorú som nemal zakúpený lístok. Čestne sa priznávam, že som železnice poškodil o niekoľko eur. Takže to bola moja pomsta.

Ibaže... Začal som vyrátavať:

  • Meškania vlakov - nie raz som prežil predĺženie 4-hodinovej cesty o ďalšie dve, raz dokonca o neuveriteľných 5.
  • Komická bola aj situácia v čase niekoľkomesačnej výluky, keď mi pracovníčka za okienkom povedala, že sa mi neoplatí kupovať lístok, pretože rýchlik na prestup aj tak nestihneme. Osobák totiž mešká pravidelne. Muselo o tom vedieť aj vedenie železníc a nič...
  • V živej pamäti mám aj príplatok na IC zarátaný dvakrát: v cene lístka aj v cene miestenky.
  • O situácii, keď pani za okienkom vravela, že meškanie nespôsili oni (Železničná spoločnosť), ale ŽSR.
  • Absolvoval som aj behanie navyše, keď mi pri vydávaní študentského preukazu neuznali pečiatku vysokej školy - lebo bola nečitateľná a paradoxne neskôr mi vydali preukaz s rovnako nečitateľnou pečiatkou samotné železnice.
  • Zažil som dvojité čakanie v rade na lístky, pretože som sa nepostavil do okienka, kde vydávajú aj miestenky a rovnako dlhé rady pretože padol softvér na rýchle odbavovanie cestujúcich.
  • Počul som sprievodkyňu, ktorá sa snažila izraelskému turistovi vysvetliť, že hoci má lístok na IC (drahší) je vlastne čierny pasažier, pretože nemá lacnejší lístok na rýchlik, v ktorom práve sedí.

Podčiarknuté mi to vychádza, že som možno drobnú bitku vyhral, ale do dôsledkov premyslený kolos dopravcu ma facká, kde môže. A tých pár eur ma mrzí čim ďalej, tým menej. Nevravím, že nič horšie na dopravu ako železnice nepoznám. Práve naopak, veď autobusy meškajú aj viac a rozhodne sa navzájom nečakajú. Vo vlaku sa môžem ešte poprechádzať a na konci chodby ma navyše čaká vytúžená a nenahraditeľná miestnôstka. No a čo, že nie práve čistá... Rozhodujúce je, že je. To je zrejme aj reklamačná stratégia železníc. A tak sa môžem spolu s ďalšími nespokojnými cestujúcimi na všetko jednoducho...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kočner kýval do kamery, putá nemal. Ako prebiehali iné zadržania?

Zadržanie Mariana Kočnera prebiehalo pokojne.

TECH

Ako si overiť, že ste vyhorení, a sedem spôsobov, ako sa brániť

Niekedy je riešením už iba zmena práce.


Už ste čítali?