Šesť dôvodov prečo nechodím voliť

Autor: Ľubo Kačalka | 30.3.2009 o 17:38 | Karma článku: 7,63 | Prečítané:  1678x

Patrím k nevoliacim a pousmievam sa nad výrokmi aktivistov, ktorí právo voliť považujú za občiansku povinnosť. Nevolím nie preto, že by som bol apatický. Nevolím preto, že som náročný.

 www.sxc.hu

Veľmi zjednodušene povedané, ak máte chuť na čokoládu a v obchode ju nemajú, tiež si namiesto nej nekúpite kyslé ryby. Nepáči sa mi občianska apatia, ale som presvedčený, že jedine ignorovaním nahlúplych tém, primitívnych šarvátok a nepresvedčivých kandidátov môžeme docieliť zvýšenie politickej kultúry.

Dôvodov, prečo som sa nezúčastnil prvého kola voľby prezidenta a prečo sa nezúčastním ani druhého kola, mám viacero:

1. V prezidentských voľbách mi chýbajú osobnosti. Nevravím, že súhlasím s Václavom Klausom napríklad pri „fámach o globálnom otepľovaní" , ale imponuje mi, že sa ako osobnosť dokáže postaviť aj proti hlavnému myšlienkovému prúdu.

2. V prezidentských voľbách mi chýbajú občianski kandidáti. Teda niekto, kto je dostatočnou autoritou aj bez politického pozadia. Niekto, kto sa celý život občiansky angažoval akosi prirodzene bez politického trička a politických ambícií.

3. Priama voľba prezidenta je výsmechom priamej demokracie. Vzhľadom k oklieštením právomociam by prezidenta pokojne mohlo zvoliť 9 z desiatich zubárov z televíznej reklamy, keďže hlavnou úlohou hlavy štátu je najmä široko sa usmievať na domácich a zahraničných podujatiach. Oveľa rozumnejšie a lacnejšie mi príde, že by prezidenta volili poslanci. (Že by sa nevedeli dohodnúť? Stačí drobná právna úprava: parlament, ktorý by sa na prezidentovi nevedel dohodnúť, by zanikol a jeho členovia by stratili právo uchádzať sa o verejné funkcie - to by ste videli, ako by sa zrazu vedeli dohodnúť.

4. Voľby sú fraškou aj pre kandidátov. Stačí uviesť „prípad Mikloško" a jeho slová, že zrejme nepôjde v druhom kole voliť. Som presvedčený, že podobné slová by sme počuli aj od ďalších kandidátov.

5. Voliť nie je povinnosť, je to právo. Neúčasťou vo voľbách netrestám seba (prezidentská funkcia je priveľmi bezvýznamná, aby ma „blbec" v nej ako občana ohrozil). Neúčasťou vo voľbách iba naznačujem, že ako občan nie som spokojný politickou nekultúrou a ponúknutými kandidátmi.

6. A do šestice si pomôžem slovami mojej drahej polovičky: nakoniec to aj tak vyhrá nejaký ujo...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?