Využili ste šrotovné? Ďakujeme, že podporujete populistickú vládu!

Autor: Ľubo Kačalka | 30.4.2009 o 14:22 | Karma článku: 8,58 | Prečítané:  1665x

Aj vy ste sa ulakomili na šrotovné? Záujem o šrotovaciu prémiu potvrdzuje zvláštnu schizofréniu strednej triedy. Ak treba platiť dane, sme všetci pravičiari, ale keď štát rozdáva, tak to "sociálne" radi využijeme...

 www.sxc.hu

Nechcem na tomto mieste otvárať ekonomický prínos šrotovného na Slovensku (stotožňujem sa s analytikmi, ktorí ho označili za populistické gesto a jediná rozumná vec, ktorú som v súvislosti s touto absurditou počul, je zaviesť šrotovné aj na knihy - so všetkou nadsázkou, samozrejme).

Iná vec ma trápi. Uplatnenie šrotovného je argument do rúk Roberta Fica. Ak sa ako holuby v parku vrhneme na nasypanú odrobinku (paradoxne ukradnutú z nášho vlastného stola), nečudujme sa, že sa to bude opakovať čoraz častejšie. Politici sú populistickí iba keď sa to neminie účinku.

Môžete argumentovať: „bol by som hlúpy, keby som ponúknuté peniaze nevzal!" ale to je ako s heslom za minulého režimu: „kto nekradne, okráda vlastnú rodinu". Niekto jednoducho musí ten kruh prerušiť. A tie dve zdanlivo ľahko získané eurotisícky sú zaplatené dôstojnosťou (nedôstojné bitky v rade na zošrotovanie) a peniazmi vytiahnutými z našej peňaženky.

Keď sa totiž hovorí, že štát vyplatí šrotovné, môžeme si spolu s Ľudovítom XIV povedať: „Štát som ja!"

Dodatok k diskusii pod textom (pridané 30.4.2009, 20:30)

Ďakujem za všetky názory v diskusii. Rozhodne nechcem tvrdiť, že viem o obnove ekonomiky viac ako predstavitelia EÚ. O dôvodoch, prečo považujem šrotovné len za ilúziu pomoci proti kríze, som písal tu a asi nemá význam sa opakovať.

Takže len stručne: Inak sa prejaví dôsledok šrotovného v automobilovom Nemecku, kde ide o celoročnú aktivitu a inak na Slovensku, kde zo šrotovného pre Slovákov profitujú predajcovia a nie výrobcovia áut a ich dodávatelia. Je určite pozitívny fakt, že sa z ciest stiahnu staré vraky, ale to je pridrahé riešenie. Ak by sa  radšej znížili dane, tak to bude spravodlivejšie, keďže to zasiahne všetkých občanov a peniaze, ktoré ostanú obyvateľom navyše, sa prostredníctvom nákupov rozdelia medzi rôzne odvetvia ekonomiky a nielen pre automobilovú lobby.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kočner kýval do kamery, putá nemal. Ako prebiehali iné zadržania?

Zadržanie Mariana Kočnera prebiehalo pokojne.

TECH

Ako si overiť, že ste vyhorení, a sedem spôsobov, ako sa brániť

Niekedy je riešením už iba zmena práce.


Už ste čítali?