Hrozné hokejové výsledky? Nevadíííí, 8x nevadííííí...

Autor: Ľubo Kačalka | 4.5.2009 o 8:10 | Karma článku: 7,31 | Prečítané:  1470x

Sme majstri sveta! Tak túto vetu si tohto roku nepovieme. Už v roku 2002 sme však mohli tušiť blížiace sa problémy. Ja si dnes kladiem otázku: Čo mohol a môže urobiť bežný hokejový fanúšik?

 www.iihf.com

V roku 2002 sme boli hokejový národ. Možno ste v zvučnej eufórii postrehli štatistiku, ktorú pripravil, dnes už nebohý, televízny komentátor Miloš Kováč. Presne čísla si nepamätám, ale porovnával počet štadiónov a členskú základňu u nás v hokejových veľmociach. Pri týchto číslach vyznelo Slovensko ako hokejový trpaslík a to aj pri prepočte na počet obyvateľov. Asi len málokto vtedy našiel medzi riadkami upozornenie, že čosi treba meniť. Žiaľ, ani vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja to asi nepostrehlo...

Zisk svetového titulu mal pomôcť hokeju rásť, namiesto toho sme si úspechom len nakrátko liečili komplex malého národa. A inak nič. Hokej (podobne ako celý šport na Slovensku) aj naďalej zápasí s nízkym záujmom mládeže, s nejasným financovaním a ďalšími problémami. Pamätám si ako Michal Handzuš pred pár rokmi povedal, že dnes by si nemohol dovoliť začať s hokejom. A mnohé talenty z ekonomických dôvodov ani nezačali.

Nespokojných fanúšikov pribúda s každým nevydareným výsledkom na majstrovstvách sveta. Otázka je, či každý „oprávnene rozhorčený nespokojenec" môže kladne odpovedať aspoň na jednu z nasledujúcich otázok:

  • Venovali ste niekedy 2% svojich daní na podporu mládežníckeho alebo seniorského hokeja?
  • Ak ste majetnejší, prispeli ste aj vyššou sumou?
  • Zúčastnili ste sa niekedy zápasu mládežníckeho tímu? Len tak, aby ste zatlieskali mladým talentom...
  • Vyvíjali ste tlak na predstaviteľov štátu alebo samospráv, aby zlepšili podmienky pre hokej?
  • Zatlieskali ste niekedy reprezentácii aj za prehru?
  • Urobili ste niečo iné pre podporu slovenského hokeja?

Tváriť sa, že za neúspech môže súčasné reprezentačné družstvo a tréner Ján Filc je krátkozraké. Ja rozumiem, že po troch medailách na majstrovstvách sveta sú slovenskí fanúšikovania rozmaznaní úspechom. Ibaže: hokejové štatistiky naznačujú, že výkonnosť nášho hokeja bude klesať. A práve pre nízku podporu hokeja na Slovensku nemusia cítiť hokejové hviezdy žiadnu povinnosť reprezentovať. V roku 2002 cítili a aj vďaka ich obetavosti sme si mohli zakričať tú pamätnú vetu. Odmenou hokejistom boli plné námestia.

Lepšie podmienky pre rast budúcich hviezd sme však nevytvorili. Ak sa dnes ako fanúšikovia odvrátime, bude to ďalší klinec do rakvy. Čím viac „kýblov" vylejeme na hlavu hokejistov po neúspechu vo Švajčiarsku, tým viac si môžeme byť istí, že o rok bude záujem o reprezentačný dres menší ako dnes.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kočner kýval do kamery, putá nemal. Ako prebiehali iné zadržania?

Zadržanie Mariana Kočnera prebiehalo pokojne.

TECH

Ako si overiť, že ste vyhorení, a sedem spôsobov, ako sa brániť

Niekedy je riešením už iba zmena práce.


Už ste čítali?