Kto šetrí, príde aj o trenky... Alebo finanční „tiež poradcovia“

Autor: Ľubo Kačalka | 28.5.2009 o 8:45 | Karma článku: 12,89 | Prečítané:  3899x

Sledujete protikrízovo-servisnú reláciu Slovenskej televízie? Tri sympatické poradkyne poradia ako ušetriť. Klobúk dole, dobrý nápad verejnoprávnej inštitúcie. Škoda len, že poradkyne zrejme STV vyberala castingom a nie odborným konkurzom. A potom sa nečudujme...

 www.sxc.hu

Aby som bol úprimný, nápad STV poradiť Slovákom sa mi páči - veď mnohí z nás nevieme o osobných financiách takmer nič, čo potvrdzuje aj správa bankovej ombudsmanky.

Ak však mladá dievčina poradí pani na dôchodku, aby predala dvojizbový byt a kúpila si jednoizbový, čím získa peniaze - to ma už trošku nadvihlo zo stoličky. Teraz, keď sú ceny bytov najnižšie, odhadujem, že rozdiel, ktorý tak získa, bude podstatne nižší ako, keby vonku nezúrila kríza. Najmä, ak si dobre pamätám danú situáciu, peniaze mali byť určené na bežnú spotrebu. Namiesto premyslených rád, mi to pripomína síce dobre mienené, ale nedomyslené spontánne nápady. Vtipné bolo aj keď iná dievčina navrhla rodine s troma školopovinnými deťmi, či sa nevedia zaobísť bez internetu, čím mesačne ušetria 10 eur. Predať televízor a prestať platiť koncesionárske poplatky zatiaľ neporadila žiadna :)

Česká televize ponúka čosi podobné, až na to, že okrem spontánnych nápadov televíznych modelov a modeliek prináša aj vyjadrenia realitných maklérov, odborníkov na osobné financie a hlavne seriózne prepočty jednotlivých návrhov. STV žiaľ robí iba to, čo sa bežne deje na slovenskom finančnom trhu - za poradcu sa vydáva takmer každý.

"Bič na poradcov" uplietol zákonodarca

Od budúceho roka by to tak byť nemalo. Zákon, ktorý už podpísal prezident, presne vymedzuje, kto sa môže označovať za finančného poradcu (človek, ktorý je platený priamo od klienta a od finančných inštitúcií /napr. poisťovní/, neberie provízie). Tí ostatní budú po novom finanční agenti. Budú sa musieť registrovať v NBS a budú zodpovední za vhodnosť produktov, ktoré sprostredkujú. Po novom sa dokonca dozviete aj výšku provízie za sprostredkovaný finančný produkt.

Zákon má biť bičom na neserióznych dobrodruhov, ktorí používajú najlacnejšie obchodné triky a polopravdy namiesto argumentov. Samotné finančno-poradenské spoločnosti však majú voči zneniu zákona viaceré výhrady a tak nie je vylúčené, že sa zákon bude meniť ešte skôr, než začne platiť.

Ako spotrebiteľ sa na zákon veľmi nespolieham a svojim známym radím: Ak dostanete ponuku na výhodný finančný produkt, nechajte si vypracovať ponuku aj od konkurencie. Poradca - neporadca - možno sa budete veľmi čudovať. Sporiť sa dá aj inak ako cez životné poistenie a pokiaľ potrebujete poistnú ochranu - samostatné rizikové poistenie stojí mesačne oveľa menej ako investičné či kapitálové. Nie vždy ho však ponúknu - provízie zaň sú totiž nižšie :)

Keď si kupujete televízor, pračku alebo počítač, neberiete prvý model, na ktorý natrafíte. Ak to robíte v prípade finančných produktov, zrejme zarábate oveľa viac ako dokážete minúť. A váš finančný agent určite...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?