Čká sa vám? Pozor, aby ste sa predschváleným úverom nezadusili...

Autor: Ľubo Kačalka | 3.6.2009 o 8:45 | Karma článku: 8,10 | Prečítané:  3722x

Videli ste? Mužovi v reklame sa čká. Je dobré, ak na vás v čase krízy niekto myslí, vysvetľuje vzápätí VÚB v ďalšom zo série marketingovo účinných takzvaných „bielych spotov". Dobre odvedená práca reklamnej agentúry pobaví. Samotný produkt, teda predschválené úvery, v sebe až toľko humoru nemajú. Teda aspoň pre klienta nie.

 www.sxc.hu

Nielen v spote VÚB, ale z mnohých strán počúvame, že banky komunikujú predschválené úvery ako obrovskú výhodu. Ja som si pre takúto "obrovskú výhodu" zrušil účet. V krajine neobmedzene absurdných možností mi totiž Tatrabanka bez opýtania nanútila povolené prečerpanie k účtu. A napriek mojej intenzívnej snahe mi ho zrušiť nechceli. Je totiž súčasťou balíka služieb k bežnému účtu - tvrdili mi v banke. Uznáte, že podobnú absurditu by mal problém vymyslieť aj štátny monopol.

Čo mi na úveroch vadí?

Všeobecne platí (a ja to vôbec nespochybňujem!), že úvery od banky sú výhodnejšie a bezpečnejšie ako od kadejakých nebankových spoločností. To však neznamená, že aj od banky nemôžete dostať nevýhodný úver. Banky najčastejšie ako finančnú rezervu ponúkajú povolené prečerpanie alebo kreditnú kartu.

Za určitých okolností sú to naozaj výhodné produkty. Ako však tvrdí jeden z poradcov: „Predávať kreditné karty je výhodný biznis, pretože nie všetci klienti vedia plniť svoje záväzky v bezúročnom období, čo znamená zaujímavý výnos pre danú banku."

Aké sú riziká peňazí „pre istotu"?

  • Väčšine Slovákov chýba finančná gramotnosť a neuvedomujú si výhodnosť či nevýhodnosť finančného produktu pre konkrétnu situáciu.
  • Povolené prečerpanie a kreditná karta sú rozdielne produkty, oba sa dajú využiť ako finančná rezerva. Aby boli výhodné, treba s nimi vedieť správne zaobchádzať.
  • Banky poskytujú úvery bez dôsledného posúdenia možností klienta. Povolené prečerpanie (prípadne kreditnú kartu) získa klient len na základe sledovania pohybov na účte, čo podľa mňa neposkytuje dostatočný prehľad. Určite sa aj  vám stalo, že ste získali povolené prečerpanie alebo kreditnú kartu zaslanú poštou, ktorú stačilo len aktivovať. (Kreditná karta s limitom 1700 eur prišla takýmto spôsobom napríklad študentke bez pravidelného zárobku).
  • Podobné úvery sú zo psychologického hľadiska nebezpečné, lebo motivujú míňať. „Ak už ten úver mám, tak prečo ho neminúť..."
  • Sú absolútne nevýhodné pre strednodobé financovanie. Napriek tomu ich veľa ľudí využíva napríklad na kúpu elektroniky, ktorú splácajú viac ako len mesiac či dva. Namiesto úroku 10% pri spotrebnom úvere zaplatia možno až 19% pri kreditnej karte + poplatky.
  • Povolené prečerpanie a kreditná karta umožňujú tlačenie úveru pred sebou aj rok bez nutnosti splácať ho. Úver sa totiž splatením obnovuje a tak ho môžete v jeden deň splatiť a rovno minúť.
  • Aj v prípade, že úver nečerpáte vás považujú za dlžníka. To, že máte povolený debet alebo kreditnú kartu má banka za to, že peniaze môžete kedykoľvek minúť a preto ich pri žiadosti o úver (napríklad hypotéku) berie ako už čerpaný úver.
  • Ani spotrebný úver, ak ho čerpáte len preto, že máte tú možnosť, nie je výhra.
  • Opravte ma, keď sa mýlim, ale nespôsobilo finančnú krízu bezbrehé zadlžovanie?

Ak máte podobný úver, ktorý banka odporúča ako finančnú rezervu, áno, znamená to, že máte finančnú rezervu. Ale hlavne to znamená, že zarábate dosť peňazí, aby od vás banka nejaké vytiahla na úverových splátkach. Moja rada, radšej ich odložte. Nech si Quattro vraví čo chce, sporiť je vždy výhodnejšie, ako si požičať :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kočner kýval do kamery, putá nemal. Ako prebiehali iné zadržania?

Zadržanie Mariana Kočnera prebiehalo pokojne.

TECH

Ako si overiť, že ste vyhorení, a sedem spôsobov, ako sa brániť

Niekedy je riešením už iba zmena práce.


Už ste čítali?