Dedinský „dement“, R. Žitný a elity za volantom

Autor: Ľubo Kačalka | 30.7.2009 o 8:55 | Karma článku: 12,40 | Prečítané:  3268x

Neviem, či pozeráte "intelektuálnu šou" Olivera Andrássyho „Aj múdry schybí". Celebrity občas rozprávajú „vtipné historky" ako jazdili prirýchlo alebo pod vplyvom alkoholu a ako sa z toho šikovne vyvliekli. Čuduj sa svete, Rasťa Žitného si ešte nepozvali.

 www.sxc.hu

Prepáčte cynizmus z úvodu. Podobné celebritné „vtipné príbehy" o tom, ako sa dá pomerne jednoducho vyviaznuť z viac či menej vážnych porušení dopravných predpisov však iba potvrdzujú, že predpisy sú trhací kalendár a policajti, žiaľ „štatisti", ktorí toho naozaj veľa nezmôžu.

Prečo o tom hovorím? Prechádzal som sa s mojou drahou štvrtinkou v kočíku a drahou polovičkou po jej rodnej vieske, keď nás ohrozil miestny frajírek. Keď som mu vizuálne naznačil, že jeho rýchlosť a výška inteligencie sú v nepriamej úmere, normálne zastavil a tuším by ma aj zmlátil. Dedinský dement, poviete si.

Lenže podobní „dedinskí dementi" jazdia aj po fajnovejších cestách. Niektorí nerešpektujú rýchlosť, iní môžu chľastať a nemusia ani fúkať. Niektorých sme si za bohorovných vybrali my v demokratických voľbách, iní sa do tejto pozície nominovali sami vyholením lebky a zastrčením pištole za nohavice. A potom sú tu ešte celebrity, ktorým z problémov pomáha popularita a široký úsmev.

Keď to vidíte na cestách, celkom logicky sa pýtate: Prečo by som mal práve ja dodržiavať pravidlá cestnej premávky? Nuž preto, že policajti majú zväčša odvahu odbaviť sa len na vás a vašom aute nižšej a strednej triedy.

V prvom rade mi je ľúto chlapčeka, ktorý zahynul pod kolesami auta Rasťa Žitného, v druhom rade mi je ľúto aj samotného Žitného, lebo určite nechcel zabíjať. Podobné nehody, akokoľvek smutné, by mali mať aspoň preventívny účinok. Veď koľko ľudí zomrie na cestách pre bezohľadnosť a nerešpektovanie predpisov? Práve preto by malo byť jasné, že za spôsobené ujmy sa tvrdo platí, bez ohľadu na kvalitu advokáta.

Na Slovensku by v prvom rade nesmel pre vodiča škodovky platiť rovnaký sadzobník ako pre vodiča trojmiliónovej limuzíny - pre oboch by predsa pokuta za vážne porušenie dopravných predpisov mala byť rovnako likvidačná. Doteraz mi nikto rozumne nevysvetlil, prečo sa pokuty neodvíjajú od príjmu alebo od ceny auta.

Ľudia na slovenských cestách budú umierať, kým nepochopíme, že dopravné predpisy nie sú „štátnou buzeráciou", ale preventívnym opatrením. Ale to by tie predpisy museli platiť naozaj pre každého. Otázkou je, kto to občanov naučí? Polícia? Tá polícia, ktorej šéf „ide po diaľnici dvestovkou" (pri plnení špeciálnych úloh) a nechápe, ako ho môže niekto ofúknuť?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?