Politici na oslavách SNP čínsku návštevu nespomenuli...

Autor: Ľubo Kačalka | 31.8.2009 o 9:13 | Karma článku: 6,00 | Prečítané:  900x

Oslavy SNP sú pre politikov všetkých straníckych tričiek príležitosťou teoretizovať o hrdinstve a nastavovať morálne vzory správania sa pre prípad "keby..." Lenže „keby" tu už bolo. Napríklad keď v júni navštívila Slovensko čínska delegácia...

Ilustračné fotoIlustračné fotoWikipédia/ Muzeum w Sanoku

Na Slovensku sme v júni vítali čínsku delegáciu na čele s ich prezidentom s otvorenou náručou. Pripomeniem, že demokratické krajiny z času na čas otvoria problémy s dodržiavaním ľudských práv v Číne a naznačia, že strieľanie do študentov na Námestí nebeského pokoja nie je demokratickou výmenou názorov. Na Slovensku je to trošku inak.

Citujme prezidenta Ivana Gašparoviča zo stretnutia s čínskou delegáciou (19.6.2009): „Nie sme to len my na Slovensku, kto vkladá nádeje do oživenia rastu Vašej krajiny. Prakticky celý svet sa spolieha na to, že Čína pomôže obnoviť celosvetový dopyt.... pri rozvoji našej spolupráce sa môžeme spoliehať nielen na úspechy našich ekonomík z posledných rokov, ale aj na dlhú tradíciu priateľstva a spolupráce medzi našimi národmi. Tá sa rozvíjala v časoch keď Slovensko bolo súčasťou Československa a my sa snažíme nadviazať na všetko dobré z uplynulého obdobia." Namiesto ľudských práv ekonomický prínos. Aj to je postoj...

O vyše dva mesiace na oslavách SNP (29. 8. 2009) už naša hlava štátu hovorila o slobode ako o dôležitom faktore a o tom, že vtedajší profašistický režim „demokraticky zmýšľajúci Slováci nemohli prijať." Brilantná myšlienka - o čo lepšie by však znela na júnových raňajkách s čínskou delegáciou.

Do SNP sa nezapojili všetci Slováci. V roku 1944 tu boli ľudia, ktorí v záujme vlastného blahobytu zatvárali oči pred fašistickým besnením a potom tu boli ľudia, ktorí radšej hladovali a zomierali v horách. Bez tých druhých by sme sa dnes nemali čím hrdiť.

Žiaľ, vždy, keď sledujem oslavy SNP, mám pocit, že odbojári a partizáni sú už len štatistami pri rečníckych cvičeniach politikov. Politici majú v jednom pravdu - Slovenské národné povstanie bolo bez pochýb významnou udalosťou našich dejín. Okrem iného však aj preto, že národ odmietol fašistickú vládu a neospravedlniteľné zlyhanie politických „elít".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kočner kýval do kamery, putá nemal. Ako prebiehali iné zadržania?

Zadržanie Mariana Kočnera prebiehalo pokojne.

TECH

Ako si overiť, že ste vyhorení, a sedem spôsobov, ako sa brániť

Niekedy je riešením už iba zmena práce.


Už ste čítali?